حوزه مقاومت بسیج هفت امام موسی کاظم علیه السلام ناحیه اصفهان
انا لله و انا الیه راجعون

 

آیت الله العظمی بهجت به ملکوت اعلی پیوست.یکی از مسئولان بیمارستان حضرت ولیعصر قم در گفتگو با مرکز خبر حوزه با تایید این خبر افزود: ایشان به محض سکته مغزی به این بیمارستان منتقل و در بخش ICU بستری شدند اما قبل از بستری دارفانی را وداع گفته بودند. مدیر حوزه علمیه قم، آیت الله العظمی بهجت را یکی از استوانه های تقوا توصیف کرد و رحلت ایشان را ضایعه و خسارت بزرگی برای حوزه های علمیه دانست. آیت الله مرتضی مقتدایی در گفت وگو با ایسنا، با تسلیت ضایعه و خسارت بزرگ رحلت عالم جلیل القدر آیت الله العظمی بهجت به پیشگاه بقیه الله الاعظم (عج)، مراجع بزرگ تقلید و اساتید معظم حوزه علمیه و تمام مقلدین و شیعیان جهان اظهار کرد: با رحلت آیت الله العظمی بهجت خسارت بزرگی به حوزه های علمیه وارد شد; چرا که همگان از درس ها و بیانات ایشان استفاده می کردند و شاگردان زیادی را تحویل حوزه دادند. وی ادامه داد: آیت الله العظمی بهجت استوانه تقوا بود و نگاه به ایشان انسان را به یاد خدا، قیامت و معاد می انداخت و بیاناتشان باعث افزایش معلومات می شد; به گونه ای که حتی از یک جمله کوتاهشان نیز انسان می توانست بهره برداری کند. آیت الله مقتدایی درخصوص تعطیلی درس حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: به دلیل این ضایعه بزرگ، فردا و پس فردا کلیه دروس حوزه تعطیل است تا همه اساتید و طلاب بتوانند در تشییع جنازه و مراسم درگذشت این عالم ربانی شرکت کنند.
زندگی نامه:آیت الله العظمی محمد بهجت فومنی در اواخر سال 1334 ه.ق. در خانواده ای دیندار و تقوا پیشه، در شهر مذهبی فومن واقع دراستان گیلان، چشم به جهان گشود.هنوز 16 ماه از عمرش نگذشته بود که مادرش را از دست داد و از اوان کودکی طعم تلخ یتیمی را چشید. درباره نام آیت الله بهجت خاطره ای شیرین از یکی از نزدیکان آقا نقل شده است که ذکر آن در اینجا جالب می نماید، و آن اینکه:پدر آیت الله بهجت در سن 17-16 سالگی بر اثر بیماری وبا در بستر بیماری می افتد و حالش بد می شود به گونه ای که امید زنده ماندن او از بین می رود وی می گفت: در آن حال ناگهان صدایی شنیدم که گفت: " با ایشان کاری نداشته باشید، زیرا ایشان پدر محمد تقی است. " تا اینکه با آن حالت خوابش می برد و مادرش که در بالین او نشسته بود گمان می کند وی از دنیا رفته، اما بعد از مدتی پدر آقای بهجت از خواب بیدار می شود و حالش رو به بهبودی می رود و بالاخره کاملا شفا می یابد. چند سال پس از این ماجرا تصمیم به ازدواج می گیرد و سخنی را که در حال بیماری به او گفته شده بود کاملا از یاد می برد.بعد از ازدواج نام اولین فرزند خود را به نام پدرش مهدی می گذارد، فرزند دومی دختر بوده، وقتی فرزند سومین را خدا به او می دهد، اسمش را " محمد حسین " می گذارد، و هنگامی که خداوند چهارمین فرزند را به او عنایت می کند به یاد آن سخن که در دوران بیماری اش شنیده بود می افتد، و وی را " محمد تقی " نام می نهد، ولی وی در کودکی در حوض آب می افتد و از دنیا می رود، تا اینکه سرانجام پنجمین فرزند را دوباره " محمد تقی " نام می گذارد، و بدینسان نام آیت الله بهجت مشخص می گردد.کربلایی محمود بهجت، پدر آیت الله بهجت از مردان مورد اعتماد شهر فومن بود و در ضمن اشتغال به کسب و کار، به رتق و فتق امور مردم می پرداخت و اسناد مهم و قباله ها به گواهی ایشان می رسید. وی اهل ادب و از ذوق سرشاری برخوردار بوده و مشتاقانه در مراثی اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام شعر می سرود، مرثیه های جانگدازی که اکنون پس از نیم قرن هنوز زبانزد مداحان آن سامان است. باری آیت الله بهجت در کودکی تحت تربیت پدری چنین که دلسوخته اهل بیت علیهم السلام به ویژه سید الشهدا» علیه السلام بود، و نیز با شرکت در مجالس حسینی و بهره مندی از انوار آن بار آمد. از همان کودکی از بازیهای کودکانه پرهیز می کرد و آثار نبوغ و انوار ایمان در چهره اش نمایان بود، و عشق فوق العاده به کسب علم و دانش در رفتارش جلوه گر.
تحصیلات:حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ محمد تقی بهجت (دام ظله) در اواخر سال 1334 ه ق در شهر فومن واقع در استان «گیلان» به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی حوزه را در مکتب خانه فومن به پایان رساند و پس از تحصیلات ادبیات عرب در سال 1348 ه ق هنگامی که تقریبا 14 سال از عمر شریفش می  گذشت، برای تکمیل دروس حوزوی عازم (عراق) شد و حدود 4 سال درکربلا معلی اقامت نمود و علاوه بر تحصیل علوم رسمی از محضر استادان بزرگ آن سامان، از جمله مرحوم حاج شیخ ابوالقاسم خویی (غیر از آیت الله العظمی خویی معروف) بهره برد و در سال 1352 ه ق برای ارائه تحصیل به «نجف اشرف» رهسپار گردید و سطح عالی علوم و حوزه را در محضر آیات عظام از جمله حاج شیخ مرتضی طالقانی (ره) به پایان رساند و پس از درک محضر آیات عظام: حاج آقای ضیا» عراقی و میرزای نائیینی (رحمه الله) در حوزه درسی آیت الله حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانی وارد شد.
اساتید:افزون بر این ایشان از محضر آیات عظام حاج سید ابوالحسن اصفهانی و حاج شیخ محمد کاظم شیرازی (رحمه الله) صاحب حاشیه بر مکاسب -و در حوزه علوم عقلی، کتاب (الاشارات والتنبیهات) و (اسفار) رانزد آیت الله سید حسین بادکوبه ای (ره) فراگرفت و در زمان تلمذ به تدریس سطوح عالی پرداخت و در تالیف کتاب (سفینه البحار) با محدث کبیر حاج شیخ عباس قمی (ره) همکاری نمود و در زمینه تهذیب نفس در زادگاهش (فومن) از کودکی محضر عالم بزرگوار (سعیدی) و درکربلا از برخی علمای دیگر بهره برد، تااینکه در نجف اشرف در سن 18- 17 سالگی با آیت حق علامه قاضی (ره) آشنا شد و گمشده خویش را در وجود ایشان یافت و در سلک شاگردان اخلاقی -عرفانی ایشان درآمد و سرانجام در سال 1364 هق موافق با 1324 هش قلبی صیقل یافته از معنویت و سینه  ای مالامال ازعشق به حضرت حق و با کوله باری از علم و کمال به سرزمین خویش هجرت نمود و در زادگاهش تشکیل خانواده داد و در حالی که آماده بازگشت به نجف اشرف بود هنگام عبور موقت در قم در زمانی که هنوز چندین ماه از مهاجرت آیت الله بروجردی (ره) به قم نگذشته بود موقتا مقیم شد و خبر رحلت اساتید بزرگ حوزه علمیه نجف را یکی پس از دیگری می شنود و درشهر مقدس قم رحلت اقامت می افکند. در قم از محضر آیات عظام: حجه الاسلام والمسلمین کوه کمره ای و آیت الله العظمی بروجردی به هم رسانیده و انگشت نما می گردد. معظم پس از ورود به قم به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت و به ترتیب شاگردانی بسیار قیمت گماشت. محل تدریس درس خارج ایشان ابتدا در حجرات مدارس و بعد در منزل شخصی خود وسپس در مسجد فاطمیه واقع در گذرخان تشکیل می گردید و محل اقامه نماز جماعت و مراجعات عمومی ایشان نیز همین مسجد بود.
تالیفات: یک دوره کامل اصول، حاشیه بر مکاسب شیخ انصاری (ره) و تکمیل آن تا آخر مباحث مربوط به مکاسب و متاجر، دوره کامل طهارت، دوره کامل کتاب صلاه، دوره کامل کتاب زکات، دوره کامل کتاب خمس و حج، حاشیه بر کتاب ذخیره العباد مرحوم شیخ محمد حسین غروی، چندین مجله تقریبا یک دوره فقه فارسی، حاشیه بر مناسک شیخ انصاری (ره) و...

...

پيام هاي ديگران()     link     دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ - بسیجان حوزه 7 ناحیه اصفهان